A fogágybetegségek megelőzése és rendszeres kezelése ellenére előfordulhat, hogy a fogíny gyulladása mellett úgynevezett tasakok is kialakulnak az íny szélén. A már kialakult fogágygyulladás ilyenkor íny alatti tisztítással, azaz kürettálással kezelhető.
Zárt kürettálás során egy speciális fogászati eszköz segítségével mechanikusan eltávolítják az íny alatt lerakódott fogkövet és az összegyűlt baktériumok nagyrészét, kitisztítják a gyulladt tasakokat. A kezelés fájdalommentes, hiszen helyi érzéstelenítésben történik, a gyulladt terület ugyanis rendkívül érzékeny ilyenkor. A kürettálás végén a kitisztított tasakokba gyulladáscsökkentő gyógyszert helyeznek, hogy meggátolják a baktériumok újbóli megtelepdését.
Fogágygyulladás, vagy más néven parodontitis esetén a fogíny gyulladása már a fogat tartó szöveteket is érinti: a gyökérhártyát és a csontszövetet. Ez a szövetek visszahúzódásához, tasakképződéshez vezet. Ennek következtében idővel meglazulhatnak és kieshetnek az érintett területen lévő fogak.
A kürettálás sikerességének érdekében fontos, hogy a páciens elsajátítsa a megfelelő szájhigiéniai szokásokat, hiszen a fogágybetegségek kezeléséhez elengedhetetlen a mindennapos szájápolás. A kezelés akár eredménytelen is lehet, ha elmarad a rendszeres fogmosás, fogköztisztító kefe és szájvíz használata.
Vannak különböző észlelhető és észrevétlen tünetei is a kialakult fogágybetegségnek. A nem megfelelő szájhigiénia következtében fogíny gyulladás alakul ki, ami hosszú távon fogágybetegséggé alakulhat. Ilyen esetben gyakori fogíny vérzés, érzékenység és az egészséges rózsaszínes árnyalat helyett a fogíny vörössé válása tapasztalható. A fogíny visszahúzódása is egy olyan látható tünet, amelyre érdemes odafigyelni, a fogkövet és baktériumokat tartalmazó tasakok képződése azonban a páciens számára nem feltűnő. Súlyosabb esetben, a fogakat tartó csont pusztulásával már a fogak mobilitása is tapasztalható.